Ja një SUV indian me vlerë 7000 dollarësh

HERMES, agjensi udhëtimi

Prodhuesi indian Tata dikur u bë i famshëm për veturën më të lirë në botë – modeli Nano me një çmim fillestar prej rreth 2,500 dollarësh.

Edhe pse kjo kompani nuk arriti të përmbytë tregun me vetura të lira, pasi shitjet nuk arritën numrat e parashikuar, ata arritën në një gjë – ata u bënë një emër dhe sinonim i njohur globalisht për automjetet me buxhet të ulët.

Po kështu është edhe SUV-i i tyre i ri, Tata Punch, i cili në versionin bazë kushton rreth 7300 dollarë.

Vetura e destinuar për tregun indian është automjeti i parë Tata që i përket një segmenti kaq të vogël SUV, dhe rivalët e tij janë modele të tilla si Hyundai Casper, Suzuki Ignis, Renault Kwid dhe Mahindra KUV100.

Dizajni është rezultat i bashkëpunimit midis disa studiove të projektimit të kësaj kompanie – nga India, Britania e Madhe dhe Italia, ndërsa pjesa inxhinierike e punës u bë ekskluzivisht në vendin e origjinës.

Tata Punch është montuar në rrota 15 inç si standard, ndërsa rrotat e aliazhit me diametër 16 inç janë në dispozicion me një kosto shtesë.

Gjatësia e përgjithshme e automjetit është 3,827 mm, dhe baza e rrotave është 2,445 mm

Edhe pse është një SUV, jo një SUV i vërtetë, prodhuesi pretendon se Punch ka karakteristika mjaft solide “jashtë rrugës”.

Distanca e automjetit nga toka është 190 mm, dhe makina kalon përmes një pengese uji me një thellësi deri në 370 mm pa asnjë problem.

Këndi i sulmit që ai mund të kapërcejë është 20.3 gradë, dhe këndi i zbritjes është 37.6 gradë.

Edhe pse modelet e shitura në Indi nuk janë kampionë të sigurisë, Tata mburrej se Punch u vlerësua me 5 yje në testin Global NCAP.

Ajo ka një motor atmosferik prej 1.2 litra benzinë me 3 cilindra, 86 kuaj/fuqi (63 kW) dhe 113 Nm.

Fuqia transmetohet në rrotat e përparme përmes një transmetimi manual me 5 shpejtësi ose 5 shpejtësi automatike.

Duke marrë parasysh dimensionet e jashtme, Tata Punch ofron një hapësirë të mirë bagazhi prej 366 litrash.

Kabina e pasagjerëve është projektuar për 5 persona, megjithëse duket se vetëm 4 pasagjerë mund të hipin të qetë në makinë.

Paketa bazë Pure është mjaft e zhveshur – përfshin, ndër të tjera, dy airbagë të përparmë dhe dritare të përparme elektrike.

Paketa tjetër përfshin gjithashtu një sistem multimedial me një ekran me prekje 4 inç, portë USB dhe 4 altoparlantë, si dhe dritare me energji të pasme dhe një timon shumëfunksional.

Paketa e tretë përfshin një ekran me prekje 7 inç, 6 altoparlantë, dritat e ndalimit LED, cruise control, ndërsa paketa më e lartë gjithashtu përfshin “ajër të kondicionuar” automatik, sensorë për aktivizimin automatik të fenerëve dhe fshirëse timoni prej lëkure, dritat e mjegullës dhe aliazh 16 inç rrota.

Tata Punch më e lirë kushton 7,287 dollarë, dhe versioni më i shtrenjtë kushton 12,466 dollarë. 

Hits: 119

Be the first to comment

Lini një Përgjigje