Fierakia që mposhti kancerin e gjirit/ Kurajo, vizitouni, mos humbisni jetën

HERMES, agjensi udhëtimi

Fier – Pensionistia e kuruar nga kanceri i gjirit u drejtohet grave: Vizitouni, kontrollouni tek mjeku. Mos humbisni jetën për 2 mijë lekë të vjetra. Bëhuni të forta dhe luftoni me kurajo.

Jolanda Duda është një pensioniste e cila për pesë vjet ka luftuar me sëmundjen e  kancerit të gjirit derisa ja doli që ta mposhtëte atë. Nëna e dy fëmijëve Madalenës që jeton në Amerikë dhe Klajdit, jeton në katin e dytë të një pallati në lagjes “15 Tetori” në Fier. 

Pasi kontaktuam me të paraprakisht nëpërmjet telefonit e lamë që ta intervistonim paraditen e sotme

Pasi flasim fillimshtë e më pas ftoemi sipas zakoneve shqiptare kur miku të vjen ne familje, nisim dhe intervistën me të.

Jolanda na tregonë se si e mori vesh që ishte prekur nga kanceri i gjirit, si e zbuloi këtë sëmundje.

Më tej Jolanda tregon vuajtjet e peripecitë e kaluara pasi ata ishin 2 pensionistë, djalit  të saj Klajdit i duhej të  linte punen e të merej me mamanë që ta shoqëronte tek mjekët për vizita si ktu në Fier, në Tiranë apo në Greqi tek nipi i saj

Gjatë rrëfimit të saj ajo tregon se si familjarët e saj e mbështesinin por nga ana ekonomike e financiare kanë qënë vajza e saj në Amerikë dhe e  motra mjeke  po në Amerikë të cilat i janë përgjigjur për cdo gjë.

Ajo ttegon me lot në sy teksa kujton momente te dhimbëshme me fëmijët e saj të afërmit  të cilët teksa e kishim marr vrsh sëmundjen i premtuan se për cdo gjë të  mbështetejej tek ata, pasi ajo ndodhej dhe dobët nga ekonomia

Jolanda nuk hedh poshtë snjën për ndihmën e fjalët e ngrohta që e inkurajuan por falenderonë mjeke e infermierë si të spitalit rajonal në Fier apo në Tiranë të cilët e kanë ndihnuar me sa kanë pasur mundësi dhe në dorë pasi fal tyre dhe kurajos së saj ajo mundi tia hedhi e tia dal mbanë duke e mundur këtë sëmundje.

Jolanda pohonë se ajo përdor shumë pak medikamente tani , më shumë përdor fruta perime e zarzavate bio me te cilat ja del ta luftojë efektet  anësore që kanë lënë medikamentett e shumta që ajo ka përdorur dhe në kimioterapi

Gruaja që mposhti kancerin e gjirit ka një mesazh për të gjitha gratë kur thotë që drejtohuni tek mjeku për konrrolle e konsulta, mos nguroni të kurseni 2 mijë lekshin e vjetër sepse ju kushton jetën. Kurajo të forte dhe mendomi se cfarë do humbisni , çka u bën të  ngrini moralin e ta luftoni fortë sëmundjen

Duke i uruar ditë ta bardha e të qeta pensionistes Jolanda Duda largohemi  duke e lënë të qetë  pa e ngarkuar më me emocione nga ato ditë të zymta që ajo përjetoi e kaloi për afro 5 vjet nga kanceri i gjirit/ ALB365/ Xh Beharaj

Hits: 1612

Be the first to comment

Lini një Përgjigje