Fermerët e Roskovecit: Falimentuam me fidanin e domates “ozgan”, është e qëllimshme, të nis hetimi.

HERMES, agjensi udhëtimi

Fier – Fermeret e zones ne Roskovec po shkojne drejt falimentimit total nga fidanet e domates qe mbollen kete sezon gjat 3 muajve te fundit korrik ,gusht dhe shtator.

Jane mbi 500 fermere te me shume se 3 fshtrave ne kete zone te cilet kane mbjelle fidane domate. Sipas tyre ju ka deshtuar prodhimi dhe fajesojne firmat qe i certifikon shteti pa asnje lloj pergjegjesie.Te indinjuar fermeret kerkojne zgjidhje, kerkojne demshperblim pasi jane me borxhe ,dhe rregullatori po i con drejt braktisjes se vendit e jetes.

Ka dhe nga ata fermere te cilet pohojne se eshte nje loje qe bejne tregtare fidanesh , loje e piste, pasi duke pasur superprodhim dhe zona jone ka treg eksporti na shiten fare domate te prishur duke na demtuar. Shteti duhet te nisi hetimet ndaj firmes qe na I shiti, pohuan ata.

Fermeret shprehen se agronomet ju bene me dije se fidani ozgan do te kete treg shitjeje ndaj dhe mbollen serat me kete fidan ,dhe pas 2 muajsh vune re deshtimin e prodhimit.Keto sera per fermeret e zones se Sukut ne Roskovec jane kthyer ne biznese familjeje ndaj kerkojne reagim e demshperblim, thane ata.

Diten e djeshme fermeret kane pohuar se  kane bere kerkese tek Ministria e Bujqesise mbi keto humbje qe ju shkaterron ekonomine e po i detyron te lene vendin. ALB365/ Xh Beharaj

Hits: 1976

Be the first to comment

Lini një Përgjigje