Luan Baçi: Zjarri tek plehrat, të reagojnë qytetarët

HERMES, agjensi udhëtimi

Pas situatës katastrofike të krijuar në Fier nga djegja e mbeturinave ka reaguar edhe drejtuesi lokal i Partisë Demokratike. Në një postim në Facebook, Luan Baçi akuzon institucionet përgjegjëse lokale për papërgjegjshmëri totale.

“Tym, blozë, flakë, katastrofë mjedisore, dëm i pa rikuperueshëm për shendetin e qytetarëve”. “Papërgjegjshmeri totale, vjedhje, abuzime, krim mjedisor!”, shkruan ai në shënimin e tij.

POSTIMI I PLOTE

Fieri sot!

Tym, blozë, flakë, katastrofe mjedisore, dëm i parikuperueshëm për shëndetin e qytetarëve.

Papergjegjshmëri totale, vjedhje, abuzime, krim mjedisor!

Asnjë reagim nga institucionet përgjegjëse!

Bashkia hesht, Prefektura nuk ekziston, Prokuroria është me pushime, KM është në delir!

Ka vite të tëra që e ashtuquajtura fusha e plehrave te “Vija e Ngjales” në Fier grumbullon dhe djeg mbeturinat që grumbullohen nga qyteti!

Megjithëse akordohen para të shumta të taksapaguesve fierakë, bëhen tendera me shuma marramendëse, ndërtohet incineratori i famshem korruptiv, mbeturinat vazhdojnë të digjen, për të pastruar vendgrumbullimin dhe pastaj të hedhin të tjera mbeturina!

Në kontratat e shumta që bëhen është parashikuar qe inceneratori do të pastronte edhe mbeturinat e grumbulluara prej vitesh në këtë vendgrumbullim, por çdo ditë këtu me urdhër të Subashit u vihet flaka mbeturinave, dhe patjeter që do të faturohen si mbeturina që i konsumoi incineratori!

Janë të pangopur në babëzinë e tyre, janë hajdutë dhe abuzues të pandreqshëm, janë të kapur dhe të korruptuar në palcë!

U bëj thirrje qytetarëve fierakë të reagojnë, ne duhet të kundërshtojmë me forcë këtë lloj sjellje të pushtetarëve të korruptuar, këtë abuzim të pashembullt, këto vjedhje marramendëse!

Mjaft më!

Mjaft më!

Image

Hits: 415

Be the first to comment

Lini një Përgjigje