Bugatti Divos gati – çmimi 5 milionë eurov

HERMES, agjensi udhëtimi

Bugatti gjithashtu dorëzoi kopjen e fundit të prodhuar të modelit Divo.

Dorëzimet e modelit Divo të Bugattit filluan në gusht të vitit 2020 dhe tani ai proces ka përfunduar. Kopja e fundit e gjithsej 40 veturave të prodhuara iu dorëzua pronarit të saj dhe ai gjeti një shtëpi në Evropë.

Kopja e fundit e modelit Divo zbukuron pamjen tradicionale falë ngjyrës të kaltër të Bugatti EB 110 LM që i bën homazhe veturës së fundit zyrtare të fabrikës së Le Mans të Bugatti në fabrikën Le Mans.

Ajo mori nuanca ari që kontrastojnë me karbonin e kaltër dhe pjesa e brendshme dominohet nga e kaltra e thellë, si dhe elementë karboni të hirtë.

Bugatti Divo u prezantua në shfaqjen e veturave në Pebble Beach në 2018 dhe ishte atëherë modeli më i shtrenjtë me një çmim prej pesë milionë euro.

Divo është emëruar sipas shoferit francez Albert Diva, dhe secila prej 40 kopjeve është unike.

Mundësohet nga një motor quad-turbo W16 8.0 litërsh që zhvillon 1,479 kuaj/fuqi dhe arrin një shpejtësi maksimale prej 380 km/h. /Telegrafi/

Hits: 29

Be the first to comment

Lini një Përgjigje