Petro Koçi: Kadastra dhe Arsimi na “minuan” për zgjedhje, Subashi s’ka pse reagon si i hutuar

HERMES, agjensi udhëtimi

Petro Koçi, që në këto zgjedhje u impenjua në qarkun e Fierit në një analizë paraprake për procesin sic thotë ai për zgjedhjet e prillit 2021, shkruan se PS, edhe pse në këtë qark nuk pati rezultatin e pritshëm çka çoi edhe në dorëheqjen e drejtuesit politik të qarkut Gramoz Ruçi, thotë se PS nuk ka rënë, por votat e pavlefshme u sollën shumë humbje socialistëve.

Sipas Koçit kishte organizata që punuan mirë, kishte organizata të tjera të partisë që punuan për fasade. E mandej, nisur nga akuzat e fundit për futjen e krimit në financa publike, ai thotë se kryetari I bashkisë nuk duhet të jetë I hatërmbetur, sepse akuza e tij nuk kishte emër personal.

Nga ana tjetër, sipas Koçit, administrate nuk ndihmoi socialistët në këto zgjedhje, për shkak të konsumimit të tepërt, madje edhe korrupsionit. Koçi vëren me habi sesi tani pas zgjedhjeve, administrate e kadastrës dhe arsimit, është kthyer në të njëjtën gjendje që ka qenë para zgjedhjeve.

Postimi I plotë I Petro Koçit

Analiza e zgjedhjeve te 25 prillit nuk ka nisur akoma. Pritet qe te kemi se shpejti nje dokument kriteresh ku do mbeshtet kjo analize. Megjithate kemi te dhena te majftueshme per te prezantuar nje analize paraprake, jo perfundimtare.

Perpara fushates , me shpalljen e listave te zgjedhesve ne iu perkushtuam punes se parreshtur per identifikimin e elektoratit ne qytet. Ndersa heret e kaluara skanimi i listave ishte bere formal, kesaj rradhe kembengulem qe te rrisnim perqindjen e njohjes se elektoratit nga 50 deri  60 ne 70 deri 80 perqind.

Gjithashtu permiresuam skemen organizative me koordinatore ne baze lagjeje. Sepse listat zgjedhore ne baze alfabeti nuk mund te skanoheshin ne perqindjen e deshiruar vetem nga OS ne baze QV.

Megjithese ne kushte pandemie grupet e punes dhane nje kontribut shume te vyer i cili dha frutet e veta. Selia e PS per muaj me rradhe u shnderrua ne arene pune te jashtezakonshme. Mirenjohje pafund cdo aktivisti te PS.

Rajoni i drejtuar nga A.O percaktoi koordinatoret me te mire sic ishte B.C etj. Pati ndonje tjeter si F.E qe koordinatoret i caktoi per dekor politik per meritat qe do duheshin pas beteje sic ishte rasti i E.S.

Dega e PS te bashkise Fier mori rezultatin me te mire ne qarkun e Fierit. Nese shifres se votave per PS do ti bashkonim vetem gjysmat e votave te pavlefshme atehere do kishim thuajse te njejtin rezultat si ne 2017 en.

Si subjekt kemi marre me shume vota sesa ne 2019 en dhe ne 2015 en. Kjo deshmon se manovra politike e realizuar ne vjeshte solli produkt.

Por nga me te miret ne qark ne duhet te ngjitemi serish te me te miret ne Republike.

Efektet e qeverisjes, sidomos transformimi i qytetit nga Qeveria dhe punet e bashkise ishin nje argument ne favorin e shpreses per realizime te reja ne mandatin e ri.

Dua ti shpreh mirenjohjen pergjegjesit politik te qarkut per nje fushate intensive dhe te kudondodhur. Kryetari i bashkise gjithashtu u angazhua fort ne aktivitetet elektorale ne gjithe territorin tone politik si edhe ne ne aktivitetin organizativ para fushates. (Ky vleresim ska lidhje me reagimet e hutuara te koheve te fundit ndaj vleresimit tim politik se ne Fier ka zgjatje te duarve te krimit drejt financave publike dhe ku ska asnje akuze emerore)

Gjykoj se pertej aktiviteteve masive metoda me e mire do ishte ajo dere me dere. Ashtu jo vetem qe takon me shume njerez, por komunikimi eshte ndryshe; behet sy nder sy dhe krijon lidhje te drejteperdrejte te politikanit me zgjedhesin.

Administrata me performancen e saj nuk ndihmoi. Nderkohe imazhi i saj ne disa sektore si kadastra apo arsimi kishin vleresim negativ, duke u kthyer ne kosto politike per PS. Ndryshimet e bera para fushates sollen nje qasje te re. Me vjen cudi sesi keto dite kadastra i eshte rikthyer konjuktures se vitit te kaluar.

Ajo qe bie ne sy eshte rritja e votave per opoziten PD ne kurriz te LSI.

Bashkimi PD-PDIU ne Fier dhe perpjekjet me para per te permbysur rezultatin brenda listes se PD dha efektet kryesore.

Nese votave te saj i shtojme perqindjen e logjikshme te votave te pavlefshme ne rang bashkie atehere ajo ka nje shtese prej 4000 votash. Ne fakt rreth 3000 prej tyre jane ato qe ka humbur LSI.

Nderkohe nje dore te fortesh ne Fier qe punuan per partine e Metes arriten te na shkepusnin vota te konsiderueshme ne disa qendra votimi.

Nje element i rendesishem qe duhet analizuar eshte edhe vota preferenciale. Ky faktor shpesh beri qe paraqitja jone te mos ishte serioze. Disa prej kandidateve nuk respektuan kodin e percaktuar nga lidershipi i partise. Nje pjese e administrates u vu ne sherbim te kandidaturave qe vinin prej rradheve te saj. Ndersa une bera thirrje publike per te votuar me shume nr 12 si parti dhe nr 10, Gramoz Ruci si individ, pati te tjere qe ngaterruan elektoratin duke i vene theksin mbi nr personal te tyre.

Mendoj se vota preferenciale e kthen sistemin ne dimension te forte maxhoritar duke e zbehur thelbin proporcional. Dhe nga ana tjeter kjo rrit luften e brendshme deri ne perdorim te elementeve te paskrupullt.

Rezultati i PS Fier eshte dinjitoz.

Fitorja e ketyre zgjedhjeve ne rang vendi eshte padyshim merite e EDI Rames.

Te rrime drejt dhe po drejt te flasim!11 322 1Shpërndaje

Be the first to comment

Lini një Përgjigje