18-vjeçari u bë miliarderi më i ri në botë

VOTONI SONDAZHIN

KUSH FITON ZGJEDHJET E 25 PRILLIT?

View Results

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Një adoleshent gjerman është bërë miliarderi më i ri në botë, sipas një liste të miliarderëve botuar dje nga Forbes.

Kevin David Lehmann ka vlerë 3.3 miliardë dollarë pasi ai trashëgoi aksione në zinxhirin e produkteve farmaceutike nga babai i tij.

Dm-drogerie markt, burimi i pasurisë së Lehmann, është zinxhiri kryesor i farmacive në Gjermani. E themeluar në 1974, ajo punëson mbi 41,000 njerëz në më shumë se 2,000 dyqane vetëm në Gjermani, transmeton Telegrafi.

Sipas Forbes, as Lehmann dhe as babai i tij nuk janë të përfshirë në mënyrë aktive në punën e kompanisë dhe shumë pak dihet rreth tyre.

Të pasurit janë akoma të pasur

Miliarderi i dytë më i ri sipas listës së miliarderëve 35-vjeçar është 24-vjeçari Wang Zelong, një kinez me vlerë 1.5 miliardë dollarë.

Vendin e tretë dhe të katërt e mbajnë motrat norvegjeze Alexandra dhe Katharina Andresen, 24-vjeçare dhe 25-vjeçare, me vlerë rreth 1,4 miliardë dollarë secila. Të dy kanë aksione në biznesin e familjes Ferd, një firmë investimesh miliarda dollarëshe.

Edhe pas pandemisë së vitit 2020, miliarderët e botës janë gjithashtu më të pasur se kurrë, megjithëse vlerësimet e fitimit të tyre kolektiv ndryshojnë. Sipas Forbes, pasuria e miliarderëve botërorë është rritur me 8 trilionë dollarë në një 13.1 trilionë dollarë. 

Be the first to comment

Lini një Përgjigje