Audi dhe FAW nga Kina bashkojnë forcat

VOTONI SONDAZHIN

KUSH FITON ZGJEDHJET E 25 PRILLIT?

View Results

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Audi do të bashkojë forcat me prodhuesin më të vjetër kinez.

FAW është prodhuesi i tretë i makinave në Kinë dhe po përpiqet të forcojë pozicionin e saj në tregun e brendshëm në një konkurrencë të ashpër nga kompani të tilla si Geely dhe SAIC, shkruan BBC.

Në bashkëpunim me Audi, ajo do të ndërtojë një fabrikë të re në të cilën do të prodhohen makinat elektrike të kompanisë gjermane, transmeton Telegrafi.

Nga rruga, FAW tashmë prodhon modele Audi dhe ka bashkëpunuar me Audi dhe VW për vite me radhë.

Objekti prej 4.6 miliardë dollarësh është planifikuar të hapet në vitin 2024 në Changchun në Kinën Verilindore.

Audi do të ketë 60 për qind të aksioneve, dhe 40 për qind e mbetura do të jenë në pronësi të FAW.

Kina është tregu më i madh i jashtëm i Audi-së në të cilin shiti më shumë se 727,000 automjete vitin e kaluar.

Plani i Audi është që automjetet elektrike të marrin pjesë në një të tretën e shitjeve të saj në Kinë deri në vitin 2025.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje