Bateria e re e makinës elektrike që mbushet për 5 minuta

VOTONI SONDAZHIN

KUSH FITON ZGJEDHJET E 25 PRILLIT?

View Results

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Ashtu si Tesla, StoreDot planifikon të përdorë silic për bateritë e tij me karikim të shpejtë në të ardhmen.

Për herë të parë, një bateri litium-jon u prodhua për makina elektrike që mund të mbushet në vetëm 5 minuta.

Ajo është zhvilluar nga kompania izraelite StoreDot dhe prodhuar nga Eve Energy në Kinë. Bateria ishte përdorur tashmë në telefonat inteligjent, dronë dhe skutera elektrikë, transmeton Telegrafi.

Sipas CEO të StoreDot, Doron Myersdorf, konsumatorët janë ende “të shqetësuar” për rrezatimin kur bëhet fjalë për lëvizjen elektronike:

“Ju ose shqetësoheni nëse ngecni diku në autostradë ose duhet të prisni në një stacion për të mbushur makinën tuaj për 2 orë”, thotë ai.

Bateritë e jonit litium zakonisht përdorin grafit si një elektrodë, në të cilën jonet e litiumit migrojnë gjatë procesit të mbushjes.

Sidoqoftë, nëse mbushen shumë shpejt, jonet bllokohen, kthehen në metal dhe shkaktojnë një qark të shkurtër.

Bateria StoreDot zëvendëson grafit me nanopjesëza gjysmëpërçuese të bëra nga germaniumi, nëpër të cilat jonet mund të kalojnë më shpejt dhe më lehtë. Germaniumi është i tretshëm në ujë dhe përpunohet më lehtë.

Ashtu si ndërmarrjet e tjera ndërkombëtare si Tesla, Enevate ose Sila Nanotechnologies, StoreDot po planifikon të përdorë silic më të lirë për bateritë e tij me mbushje të shpejtë në vend të germaniumit.

Prototipat e para priten këtë vit, siç shkruan The Guardian. Çmimi i baterisë duhet të jetë i njëjtë me atë të një baterie konvencionale me jon litium.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje