Çfarë fshehën kinezët për koronavirusin

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Dokumentet e rrjedhura nga Kina tregojnë se vendi në fazat e hershme të pandemisë së koronavirusit raportoi më pak raste sesa reale, madje më pak se gjysma, pasi nënvlerësonte ashpërsinë e virusit dhe nuk arriti të zbulonte shpejt infeksionet e reja, sipas një raporti ekskluziv. CNN

Një dëshmitar i shëndetit publik që punon për sistemin shëndetësor kinez zbuloi në CNN 117 faqe të dokumenteve të brendshme nga Qendrat Rajonale të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (CDC) në provincën kineze të Hubei, kryeqyteti i së cilës është Wuhan, qyteti nga i cili Covid19.

Dokumentet, të cilat CNN u dha gjashtë ekspertëve për konfirmim, tregojnë se Partia Komuniste Kineze po fshihte informacione jetike për koronavirusin nga tetori 2019 deri në prill 2020, një periudhë kritike gjatë së cilës SARS-CoV -2 u përhap nga Kina nëpër botë dhe shkaktoi pandeminë.

Kina ka mohuar në mënyrë të përsëritur akuzat nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera se ajo qëllimisht ka mbajtur informata në lidhje me koronavirusin.

CNN theksoi se këto dokumente nuk tregojnë fshehje të qëllimshme të informacionit, por tregojnë se kishte mospërputhje të mëdha midis asaj që zyrtarët besuan dhe asaj që ata njoftuan për publikun.

Më 10 shkurt, zyrtarët kinezë njoftuan 2,478 raste të reja Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në të gjithë botën në më shumë se 40,000. Sidoqoftë, bazuar në një dokument të shënuar “dokument i brendshëm, ju lutemi mbani konfidencialitetin”, Hubei CDC regjistroi 5,918 raste të reja, me 2,345 “raste të konfirmuara”, 1,772 “raste të diagnostikuara klinikisht” dhe 1,796 “raste të dyshimta”.

Një raport nga fillimi i marsit thotë se koha mesatare midis fillimit të simptomave deri në diagnozë është 23.3 ditë. Ekspertët i thanë CNN se kjo do ta bënte të vështirë për ekspertët që të merren me përhapjen e virusit.

Dokumentet zbulojnë gjithashtu se në fund të vitit 2019, një epidemi gripi shpërtheu në Hubei, me incidencën e saj që ishte 20 herë më e lartë se një vit më parë. Kjo epidemi preku Wuhan, por më shumë qytetet Yichang dhe Xiang.

CNN vëren se, sipas dokumenteve, epidemia e gripit dhe shpërthimi i koronavirusit nuk janë të lidhura, por shkalla e epidemisë së gripit nuk ishte raportuar më parë. Ekspertët i thanë rrjetit televiziv amerikan se epidemia e gripit mund ta ketë bërë të vështirë për autoritetet kineze për të zbuluar dhe kushtuar vëmendje të viruseve të reja.

Ministria e Jashtme kineze, Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë dhe Komisioni Shëndetësor Hubei nuk kanë komentuar zbulimet e CNN, megjithëse ata janë pyetur.

“Ishte e qartë se ata bënë gabime, dhe jo vetëm gabime të bëra kur kishin të bënin me një virus të ri, por edhe gabime burokratike dhe të motivuara politikisht në mënyrën se si ata trajtuan epideminë,” tha Yangzong Huang i Këshillit për Punët e Jashtme.

“Këto gabime kanë pasur një ndikim global. Ju kurrë nuk mund të garantoni që ka 100% transparencë. “Nuk duhet të jetë një mbulim i qëllimshëm, me një teknologji të re që kufizon virusin dhe çështje të tjera.”

Burimi: CNN.com

Be the first to comment

Lini një Përgjigje