Volkswagen ka prezantuar Golf TGI me 130 kuaj fuqi

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Volkswagen Golf i ri më ekonomik që evropianët mund të blejnë është TGI, i cili përdor gaz natyror të kompresuar, ose CNG.

Grupi Volkswagen ka një numër të madh të modeleve të prodhuara, dhe tani ata kanë prezantuar veturën e tyre me makinë me gaz natyror dhe ata kanë huazuar teknologjinë nga Skoda Octavia G-Tec e re, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë që nën kapak është një motor 1.5 benzinë ​​turbo me ​​që zhvillon 131 kuaj fuqi dhe ka 200 Nm çift rrotullues, që do të thotë se mundësohet nga një motor me katër cilindra, siç është prezantuar së fundmi në modelin Audi A3 G-Tron.

Ky nuk është një motor klasik me injeksion të drejtpërdrejtë të karburantit dhe një sistem të modifikuar të rrjedhës, por një motor që përdor sistemin e djegies Miller, prandaj përdoret më shpesh në makinat që përdorin gaz natyror.

Procesi krijon emetime shumë të ulëta të CO2 dhe ka një efikasitet shumë të lartë, dhe rezervuari ka 115 litra CNG, gaz natyror dhe me atë sasi mund të kaloni rreth 400 km.

Golf TGI konsumon midis 4.1 dhe 4.3 kg CNG për 100 kilometra.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje