EMRAT/ Super aksion antidorege në Itali, 90 shqiptarë në ptanga

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Quhej “Karaburun” operacioni i autoriteteve italiane që kishte të bënte me një trafik të konsiderueshëm ndërkombëtar të kokainës, heroinës dhe marijuanës të importuar në Itali nga Shqipëria, Turqia, Holanda, Spanja, Belgjika, Kosova, Maqedonia, Kroacia, Franca, Gjermania, Kosova. Autoritetet e Catanzaro njoftuan përfundimin e hetimeve paraprake për 237 italianë dhe shqiptarë.

Sipas asaj që doli nga hetimet, banda kriminale drejtohej nga Francesco Abbruzzese (i quajtur “dentuzzo”) Giovanni Guidi Antonio Angelo Pelle, Massimo Albanese si dhe nga vëllezërit shqiptarë Edmond dhe Alfred Beqiri dhe Ndue Sokoli, Prine Dobroshi dhe Arben Velikp.

Dy të dyshuar të tjerë janë Mareglen Halka dhe Fathbard Kaplianaj që e kishin shtrirë veprimtarinë e tyre kriminale në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Ata akuzohen edhe për prodhim dhe tregtim të paligjshëm të një përzierje të paracetamolit dhe qitro-kafeinës, me ngjyra artificiale dhe që përdoreshin për të përzierë heroinën.

SHQIPTARËT E PROCEDUAR

Ago Branoj
Adrian Aliraj
Klodyan Baja
Olsi Baja
Fatjon Baja
Jenla Bashaj
Engjell Begaj
Andi Begu
Lorenc Beqiraj
Alfred Beqiri
Edmond Beqiri
Luan Biberaj
Flamus Capollari
Uran Cucaj
Ledian Culli
Ilirjan Dashi
Elvis Dinushi
Hyqmet Domi
Elton Dragoshi
Kujtim Drazhi
Neritan Drazhi
Arben Elezaj
Shkqetim Elezi
Ali Enveri
Julian Flamuraj
Aleksander Frroku
Marenglen Halka
Edison Haxhiraj
Edmond Haxhiraj
Emiliano Haxhiraj
Bashkim Hajdini
Klajdi Ismail Hasani
Arson Hyseni
Erjona Hyseni
Jasin Hyseni
Ruzhdjie Hyseni
Ibrahim Hoti
Artur Hoxha
Nevrus Hoxha
Saimir Hoxha
Ylli Hoxha
Shpetim Ignatiuk
Albert Isu
Dritan Jahelezi
Erlis Jesku
Julian Kajdo
Fathbardh Kapllanaj
Valbona Kazanxhi
Valmir Kola
Oltion Lala
Kleanthi Latifaj
Daniel Likaj
Sandri Licaj
Spartak Likaj
Ludovic Malevi
Argon Maskaj
Lefter Maskaj
Zamir Matoshi
Elidon Mangaj
Erjon Mangaj
Arjian Mucaj
Roland Murataj
Fatmir Musai
Denis Myftiu
Denis Nasu
Kristaq Pelari
Eduart Premtaj
Ardjan Prendi
Nikoll Prendi
Ardiana Prendi
Arjan Prifti
Dritan Prifti
Mikelm Qata
Lorenc Sadikaj
Ahmet Shehu
Ndue Sokoli
Lulezim Tahirllari
Mondi Tahirllari
Eduart Toshkollari
Halil Tota
Enkelejd Var
Myftar Muco Veizo
Arben Ali Veliko
Artan Xhixha
Roland Xhixha
Niko Yzeiri
Armando Zanaj
Pilo Zanaj
Valentina Zanaj
Ermal Zjkaj

Be the first to comment

Lini një Përgjigje