Zjarret në kodrat e Mallakasrës djegin pyje e ullishta

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

Fier e Mallakast;r – Zjarre masiv kanë rënë gjatë orëve të natës në sipërfaqe toke të mbiella me ullishte, pyje dhe shkure ne fshatin Drenovë të Mallakastrës dhe kodrat e zonës së Cakranit

Zjarri në kodrat e Drenovës mësohet se ka rënë fillimishtë nga ora 24 dhe ka vazhduar deri ne orët e para të mëngjesit sot

 Era dhe terreni i vështirë kan penguar zjarrëfikësit dhe kanë favorizuar flakët.

Mësohet se deri tani jane djegur 40 ha me ullishte, pyll dhe shkurre   Ne shuajrjen e zjarrit moren pjesë zjarrfiksat, policia, banorë te zones dhe specialist të pyjeve

Mësohet se dëmet janë shkaktuar në 250 rrënjë ullinjë 10-30 vjecarë , pisha të buta etj

Po ditën e sotme në kodrat e Gorishovës e Vreshtasit në Mallakaster ka renë zjarr duke djegur ullinjë e dru frutorë

Banorë e zjarrëfiksa po luftojnë të shujnë flakët që vijojnë ende të jenë aktive dhe po ulen poshtë në drejtim të fshatit

Banorët pohojnë se dikur kanë qënë kodra të mbiella me qershi e sot  me ullishta e dru fruttorë

Tereni i thyer era kanë favorizuar flakët dhe një vit më parë  nje zjarr i tillë i renë në këto kodra gjat  tre ditëve duke bërë dëme të nëdha ne ullishta shekullore

Mendohet se zjarrret kane qene te qëllimshem. Policia e prokuroria kane nis hetimet

Be the first to comment

Lini një Përgjigje