Rama do braktisi Vlorën për të kandiduar në Durrës

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Ndoshta këtë herë nuk do të rikthehet si fajtor në vendin e krimit, por për të rishkruar një “histori të re”, aty ka katër vite më parë shkaktoi një masakër. Burime të larta në hierarkinë e PS bëjnë me dije se në zgjedhjet e ardhshme, kryeministri Rama do të kandidojë në listën e deputetëve të qarkut të Durrësit. Pra pikërisht aty ku rilindja bëri kërdinë me vota në bashkëpunim me bandën e Avdylajve, manipulime që u bënë të njohura në mbarë botën falë përgjimeve të publikuara nga gjermania “BILD”.

Vendimi për tu larguar nga Vlora nuk ka asnjë lidhje me braktisjen e këtij qyteti. Aty punët dhe suksesi i Rilindjes do të vazhdojnë që me rigjallërimin e qendrës historike të qytetit e deri tek vazhdimi i lungomares deri në Orikum. Ai ka të bëjë më shumë me arsye elektorale”, konfirmoi burimi i Lapsi.al.

Dhe arsyet elektorale janë disa. Së pari falë dyshes Dako Avdylaj, rilindja arriti të marrë 73 mijë vota në zgjedhjet e 2017 duke siguruar plot 8 mandate nga 14 gjithsej. Prandaj tani pa pushtetin dhe fuqinë e ‘Gjushit” në bashki Rama do të marrë frenat vetë në dorë në mënyre që PS mos e humbasë këtë avantazh.

Arsyeja e dytë ka të bëjë me anën propagandistike të fushatës. Duke qenë se nën qeverisjen e Ramës vendi është në një krizë të thellë ekonomike, duke qenë se opozita po e vë shënjestrën e politikës së saj pikërisht tek ky dështim, Rama kërkon të japë efektin e kundërt. Ai do ta lidhi fushatën e tij me projektet e rindërtimit pas tërmetit shkatrrimtar të 26 nëntorit. Falë disa fondeve të huaja që kanë mbërritur (shumë shumë më pak se 1 miliardshi që u premtua në Konferencën e Donatorëve) kryeministri po planifikon të kthejë në lajtmotiv të fushatës, pallatet dhe shtëpitë që mund të ringrihen, duke dhënë kështu idenë e një lideri që i del zot vendit të tij edhe në situate fatkeqësish ekstreme.

Kjo nuk ka të bëjë aspak me kontrollin e bandave tani që pushteti i Dakos ka rënë  -, komentoi burimi i Lapsi.al pas pyetjes sonë- është thjeshtë taktikë dhe strategji elektorale.

Por nuk dihet se si do të ndikojë kjo tërheqje në qarkun e Vlorës ku Rama i ka prirë fushatës në dy zgjedhjet e fundit (2013-2017). Aq më tepër që kryeministri e ka shprehur vetë shqetësimin ndaj funksionimit të Rilindjes lokale dhe punës së kryebashkiakut Leli të cilin e ka akuzuar se me punën e tij po humbet votat e së majtës./ lapsi

Be the first to comment

Lini një Përgjigje