Përplasen dy avionë, 7 të vdekur

Shtatë persona ndërruan jetë në Alaska, si pasojë e përplasjes së dy avionëve në ajër, derisa incidenti ndodhi afër aeroportit në Soldotna, një qytet i vogël në Gadishullin Kenai.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në mesin e viktimave ishte edhe ligjvënësi Gary Knopp, njëherësh anëtar republikan i Dhomës së Përfaqësuesve të Shtetit, e konfirmojnë autoritetet.

Bëhet e ditur se Knopp ishte duke pilotuar njërin avion me të cilin ishte i vetëm, gjashtë persona të tjerë ishin në bordin e aeroplanit tjetër.

Wreckage from a fatal midair collision lies in the woods on Friday, July 31, 2020 near the Sterling Highway and Mayoni Street in Soldotna. (Loren Holmes / ADN)

Gjashtë prej pasagjerëve ndërruan jetë në vendin e ngjarjes, ndërsa njëri prej tyre vdiq rrugës për në Spitalin Qendror të Gadishullit.

Rep. Gary Knopp, R-Kenai, speaking at a breakfast event hosted by the Kenai and Soldotna chambers of commerce on Friday, Feb. 15, 2019 in Kenai. (Photo by Elizabeth Earl/For the Alaska Journal of Commerce)

Autoritetet po e hetojnë shkakun e përplasjes, dhe ende nuk u bë e qartë se cili avion goditi tjetrin.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje