“Homazh”për mosmirënjohësit…!

Nga Vladimir Muçaj – Marksin nuk e kam studiuar se ma kane neveritur “marksistet” analfabete shqiptare por ai eshte para se gjithash filozof. Jo vetem per perjetesine qe i dha “Kapitalit” por dhe per postulate e sllogane te thjeshta qe kane marre qytetari pa kthim kudo ku ka mendje e eksperience humane! “Mosmirenjohja -eshte cilesia me e urryer tek nje qenje njerezore “-shprehet ai.


Ne dukje eshte sempliste por ne fakt ç’fare eshte mosmirenjohja?! Eshte thjesht nje devijacion apo veti e keqe mes shume te tjerave qe ka ne koshiencen e subkoshiencen e njeriut. Jo jo! Mosmirenjohja eshte shumatore e disa cilesive negative qe dominojne njeriun e lig.
Mosmirenjohesi eshte hajdut-se ai vjedh padrejtesisht vitutin tend te respektit e nderit pa e merituar.
-Mosmirenjohesi eshte mitoman se beson ne pabesueshmerine se ai meriton dhe ti thjesht ben detyren dhe i kthen nje borxh qe kurre nuk ta ka dhene.
-Mosmirenjohesi eshte dhe i shemtuar se muskujt e tij spaciale rrudhen e kontraktohen nga mbaresia e tjetrit se ai konsideron se vetem ai meriton…
-Mosmirenjohesi duhet izoluar si gjithe qenjet me depresion te thelle e te rrezikshem

Be the first to comment

Lini një Përgjigje