Peshkaqeni “dhelpër” bie në rrjetat e peshkatarëve

Vlore – Nje peshkaqen “Dhelpër” ka rënë këtë të martë në rrjetat e peshkatarëve. Ai e ka marrë emrin dhelpër për shkak të mënyrës së lëvizjes në det.


Ai bën dredha në det duke hutuar prenë dhe grabitqarët e tjerë. Dredhat i bën me anën e bishtit dhe shpesh herë prenë e tij për ta trullosur e godet dhe me bisht. Ai hynë në familjen e peshkaqenëve të rrezikshëm.

Ai është afro 3 metra i gjatë dhe nuk haset shpesh në brigjet shqiptare. Vitet e fundit ka qenë vizitor i shpeshtë i tyre per shkak të ngrohjes globale.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje