Protesta e fermerëve: Ujë se na u tha buza, po thahen prodhimet në ara

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Fier – Rreth 50 banore njekohesishte dhe fermere te njesise administrative Seman u mbledhen mengjesin e sotem para godines ish komunes per te protestuar per mungesen e ujit te pishem dhe ujin vadites pasi banesat po nbajne ere dhe prodhimet bujqesore ne toka po thahen

Prej vitesh paguajne taksa per sherbimet e tyre dhe asgje nuk zgjidhet, nderkohe qe fermeri i thjeshte shkon drejt fundosjes

Po shkojme drejt rrenimit ,nuk mbahet mend sa vite kemi keshtu oa uje ne banesa e nga tokat

Problemi i ujit eshte se uje ka por ska menaxhim Kemi denoncuar cdo shkelje qe behet nga keqmenazhimi i ujit, bordi i kullimit thote fajin e ka bashkia, kjo e fundit thote fajin e ka bordi i kullimit

Uji bllokohet ne Hamil dhe le pa vaditje 9 fshatra te kesaj njesie administrative

Nga ana tjeter deputetja e PS qe mbulon kete zone Adelina Rista ka ardhur e i ka takuar, u ka pohuar qe zeri dhe ankesa e tyre do shkoje ne qeveri

Fermeret pohuan se neqoftese problemi i tyre nuk zgjidhet brenda disa diteve prodhimet e tyre ne ara marin fund dhe ata do protestojne duke bllokuar dhe bye passin e ri Mbrostar – Levan qe kalon permes tokave te ryre

Be the first to comment

Lini një Përgjigje