Manastirliu: Për familjarët e të infektuarve janë marr masat

HERMES, agjensi udhëtimi

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tregoi këtë të hënë se ka nisur gjurmimi i personave që mund të kenë pasur kontakt me dy personat e infektuar me koronavirus në Shqipëri.

Manastirliu ishte e ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan ku u shpreh se bëhet fjalë për një familje të madhe

“Ata janë një familje e madhe dhe është ngritur alarmi nga sistemi shëndetësor për të bërë të gjithë hartëzimin e kontakteve. Kërkon një punë e madhe. Është një listë dinamike, ka filluar me 14 persona që kanë qenë rrethi i parë. Janë duke dalë analizat. Puna ka filluar që mbrëmë. Fillojmë me kontaktet e ngushta, ku probabiliteti është më i madh dhe më pas zgjerohemi. Një përgjigje do ta kemi brenda mesnatës. Familjarët janë të vetëkarantinuar në një karantinë të detyruar në banesën e tyre, me një patrullë dhe është marrë konfirmimi për të mos patur akses jashtë. Nëse dalin shkojnë në karantinën shtetërore”, tha Manastirliu.

Ministrja tregoi se lokalit në zotërim të familjes i është bërë dezinfektimi i duhur. Ajo tregoi edhe dinamikën se si u kuptua që babë e bir ishin me koronavirus.

“Dy rastet babai dhe i biri janë paraqitur në një spital privat dhe janë drejtuar menjëherë të telefonojnë në numrin 127. Kishin temperaturë, kishin diarre, këputje muskujsh. Ata kanë telefonuar në numrin 127 dhe urgjenca ka vajtur tek ta. Kemi marrë tamponët. Kontakti ka qenë totalisht i mbrojtur sepse kur shkohet në spital janë marrë masat. Paraqitja në numrin e telefonit ka ngritur alertin në këtë numër dhe urgjenca është paraqitur në banesën e tyre. Ata kanë qenë në shtëpi, kanë pritur derisa kanë dalë analizat. Pas analizave janë marrë në telefon”, tha ministrja.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje