PSG, Cavani shkruan historinë

Edi Cavani po shkruan historinë te PSG-ja.

Sulmuesi uruguaian, me golin kundër Bordeaux, ka kapur shifrën e 200 finalizimeve me fanellën e Paris Saint Germain.

Ai e arriti këtë shifër besoni apo jo pas vetëm 298 paraqitje, statistika që tregojnë klasin e uruguaianit.

200 gola nuk e kishte arritur asnjëherë një futbollist me fanellën e PSG-së çka do të thotë se do të duhen vite e vite që dikush t’ia thyejë këtë rekord 33-vjeçarit.

Nga këto 200 gola, 138 i ka shënuar në Ligue 1, 30 në Champions League, 32 në Kupa të ndryshme.

187 i ka shënuar brenda zonës së portierit, 13 jashtë saj.

Cavani ishte afër transferimit te Atletico Madridi gjatë afatit kalimtar të janarit, por klubet nuk u pajtuan dhe lojtari qëndroi te PSG, të paktën deri në verë.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje