Protesta/ Naftëtarët drejt grevës së urisë dhe vetflijimit

Mallakaster – Vazhdon rezistenca e punetoreve te rafinerise se Ballshit. Mungesa e nje pergjigjeje nga ministria e energjitikes i ka hedhur ne rruge perseri punetoret duke i bere perseri bashke qe te pershkallezojne protestat deri ne greve urie.

Ne mbeshtetje te tyre jane edhe punetoret e repartit te zjarrefikses dhe punetoret stacionit te pompimit ne Pocem.

Kane kaluar 10 dite tashme ku punetoret organizohen cdo mengjes para rafinerise per te qendruar te bashkuar per te kerkuar pagat e prapambetura, sigurimet dhe me jetiken rikthim te fillimit te punes.

Jane rreth 870 familje punetore te uzines te cilet jane te papune nga shtatori i vitit 2019 ku rafineria mbylli aktivitetin e saj.
Revolta e tyre vazhdon pasi ndjehen te hedhur ne rruge, te braktisur dhe askush nuk merr pergjegjesi mbi fatin e 870 familjeve punetore. Punetoret shprehen se do te pershkallezojne protestat nese institucionet do te vazhdojne te heshtin ndaj kerkesave te punetoreve te rafinerise Ballsh

Naftetaret nuk duan te shkojne ne takim me pronarin e kompanise i cili i ka ftuar ne nje takim ne Tirane
Naftetaret thone te hedhi pagat e prapambetura pastaj shkojme te kryejme negociata. Ata thone se drejtues te kompanise po percajne greven po marrin punonjes ne pune qe te ndikojne ne percarjen e protestes

Nje protestues ka pohuar se do kete viktime, i pari do jem une, thote ai, qe do flijohem per te drejtat tona.
Jemi 870 fanilje qe ushqehemi nga kjo uzine s’mund te tallen me ne./ALB365

Be the first to comment

Lini një Përgjigje