Detaje/ 1.8 tonë kokainë, ata identifikuan “mjekun”

Greqi – Super-aksioni i policisë greke dhe DEA-s amerikane për kapjen e një sasie rekord droge me vlerë 50 mln euro është përcjellë nga policia shqiptare me një njoftim këtë të dielë, ku autoritetet vënë në dukje se edhe Shqipëria ka qenë pjesë e hetimit dhe ka ndihmuar në operacion.

Përmes një deklarate me tone pozitive mbi punën e kryer nga pala shqiptare, policia shprehet se ka ndihmuar palën greke në identifikimin e disa prej shqiptarëve të përfshirë në trafik, teksa koka e organizatës që transportoi një sasi prej 1.8 tonësh drogë, ishte pikërisht një shqiptar që jetonte prej 30 vitesh në Greqi.

Policia e Shtetit Shqiptar, pjesëmarrëse në një tjetër operacion të madh ndërkombëtar kundër krimit të organizuar në fushën e narkotikëve.

PSH, rol të rëndësishëm e të drejtpërdrejte me hetime proaktive në operacionin e madh antidrogë, që u zhvillua në Greqi

Policia e Shtetit edhe në këtë operacion, mori pjesë si partnere e barabartë dhe e besueshme mes agjencivd të rëndësishme ligjzbatuese dhe policive homologe.

Në Atika të Greqisë u finalizua një tjetër goditje e madhe ndaj grupeve të organizuara që merren me trafikimin ndërkombëtar te drogës. Ky është një nga çeshtjet më të mëdha të trajtuara nga Divizioni i Luftës ndaj Drogës, për goditjen dhe shpërbërjen e një organizate kriminale, që ka transportuar në mënyrë sistematike, sasi të konsiderueshme kokainë nga Karaibet në Evropë dhe Afrikën Veri-Perëndimore.

Gjatë konferencës për shtyp, të mbajtur në Greqi, Drejtori i Sigurisë së Atikës, Petros Jeferis tha: “Ky operacion u parapri nga muaj te tera hulumtimesh sistematike, të cilat zgjatën më shumë se gjashtë muaj, në bashkëpunim me Zyrën e DEA ne Ambasadën Amerikane në Athinë, autoritetet e Policisë Shqiptare dhe Policisë Spanjolle, ndërsa zhvilluam bashkëpunim ndër-sektorial me SDOE ne Ministrinë e Financave dhe degës se Prokurorisë për lende narkotike dhe trafikim, si dhe Rojën Bregdetare Greke”.

Në këtë operacion Policia e Shtetit shqiptar mori pjesë në mënyrë të drejtpërdrejtë me hetime pro-aktive që u zhvilluan duke dhënë një ndihmesë dhe kontribut në identifikimin e personave të organizatës, roleve te tyre individuale dhe në mënyrën e funksionimit të organizatës kriminale, gjë që na mundësoi të identifikohen dhe konstatohej plotësisht përbërja dhe veprimtaria e saj.

Por le t’i marrim gjërat që nga fillimi …

Drejtoria

Sipas dosjes së çështjes të disponueshme në zougla.gr, “selia” e organizatës ndodhej në Barcelona, ​​Spanjë.

Drejtuesi i organizatës është mbiquajtur “Doktor” dhe banon përgjithmonë në qytetin spanjoll. E njëjta gjë është e vërtetë për bordin e qarkut. Të dy nuk janë kapur ende, dhe partneri i tyre i ngushtë shqiptar, i cili ishte përgjegjës për mbikëqyrjen dhe trajtimin e detajeve dhe procedurave të trafikut të drogës (gjetja e anijeve, ekuipazhi dhe koordinimi), gjithashtu është në kërkim.

Sidoqoftë, Burrat e Persekutimit, në bashkëpunim me Agjencinë Amerikane të Zbatimit të Drogës (DEA), ishin në gjendje të hartonin plotësisht anëtarët dhe rolet e qarkut me hetimin që filloi në Shtator 2018 pas informacioneve të rëndësishme të dhëna nga zyrtari i saj i policisë. .

Ata po kërkonin një transportues

Akordimi për ndjekjen e drogës dhe arrestimin e anëtarëve të qarkut filloi kur u bë e ditur se organizata po kërkonte një operator lundrimi me vela për të marrë përsipër dërgesën e drogës nga Shën Vincent në Karaibe.

Bashkëpunëtori i prokurorisë arriti të depërtojë në qark dhe të merrte përsipër përgjegjësinë e procedurave të transportit dhe lundrimit. Policia tani ishte në kontroll të çështjes, i cili i dinte të dyja se droga kishte mbërritur në vendin tonë dhe se tre persona do t’i kishin marrë ata për trafikim të mëtejshëm pas pagimit të një pagese të parakohshme

Takim në lokal dhe depozitë

Kështu, burrat e EL.AS. identifikoi bashkëpunëtorët e organizatës në Agrinio dhe caktoi që të mbyllte një takim në një lokal lokal midis bashkëpunëtorit të prokurorisë dhe anëtarëve të organizatës, në mënyrë që t’u jepte atyre parapagimin përkatës dhe të pranonin mallrat.

Anëtari i qarkut me të cilin ishte mbyllur takimi dëgjon emrin RS, ndërsa në ditën e mbledhjes, anëtarët e tjerë të qarkut, të cilët ishin në një makinë dhe në një furgon Renault, po shikonin në një distancë diskrete (furgoni ishte menduar për transport). U arrestua vetëm pasagjeri).

Në lokal, oficeri i policisë takon HS dhe PA Të dy burrat bënë një depozitë prej 120,000 dollarësh dhe kur prokurori i pa paratë e tyre ai u tha atyre të linin në mënyrë që t’i çonin në shtëpizën e drogës në Astakos.

Më parë, një takim i ngjashëm midis një bashkëpunëtori policie dhe anëtarëve të tjerë të organizatës kriminale u mbyll gjithashtu në zonën e Athinës. Qëllimi i vetë takimit. Jepini organizatës edhe një shumë prej 109,550 € si një paradhënie në mënyrë që të avancojë shpërndarjen e drogës. Kështu ndodhi, me një depozitë prej një ton kokainë në shumën 229.550 euro.

Pjesa tjetër dihet. Policët në Astakos përgjuan 52 qese, secila përmban dy pako të veçanta, të mbështjella me materiale të papërshkueshëm nga uji për të mbrojtur nga lagështia. Ato përmbajnë gjithsej 1,040 pako najloni të improvizuara (pako prej rreth një kilogram secila) me një përmbajtje kokainë me një peshë totale bruto prej një ton dhe 180,650 kilogramë.

Sipas policisë, hetimi i deritanishëm tregon se organizata kriminale ka mbledhur të ardhura të paligjshme mbi 50,000,000 euro.

Gjatë operacionit të organizuar policor, i cili u zhvillua përkrah Astakos në Kallithea, Ilion, Pagrati dhe Nea Smyrni, me ndihmën e EKAM, OPKE. dhe Grupi DIAS, u arrestuan tetë persona (shqiptarë dhe arabë), ndërsa nëntë të tjerë janë ende të përfshirë në këtë çështje, si në Greqi ashtu edhe jashtë saj.

Vihet re gjithashtu se në posedimin e të arrestuarve, ndër të tjera, u gjet një revolver, tre pistoleta, një kallashnikov dhe një numër i madh municionesh të kalibrit të ndryshëm./Zougla.gr

Be the first to comment

Lini një Përgjigje