Lefter Çipa, i madhërishëm edhe në dhimbje!…

Nga:Vladimir Muçaj – U mondova te gjej fjalet si kryeradhe ne shkrimin tim, por nuk munda te “godas” me mire! Atehere “kopjova Aleksander Cipen si nje perputhje te plote te mendimeve tona!

Eshte fjala per korifeun e polifonise shqiptare Lefer Cipa! Ai po kolon momente te veshtira shendetesore keto dite!

Nuk doja te behesha lajmetar I pare por po e them jo me pak dhimbje! Lefer Cipa dje pas nje nderhyrje urgjente kirurgjikale nuk ndihet mire. Dhe pse keshtu zemra e ketij krijuesi te pazakonte rreh fort!

Lefter Cipa nuk rriti vetem familjen e vet! Ai me krijimtarine e tij rriti breza ne te gjithe boten shqiptare! Ai sot po perballon dhimbjen!

I rrethuar nga kujdesi I mjekeve dhe te dashurit e tij te shumte. Cipa eshte mes nesh!..Ai dhe ne dhimbje eshte “lapidar” I gjalle! Ky artist e krijues legjend I polifonise shqiptare meriton te gjithe kujdesin njerezor dhe te zotit! Duke shkruar disa radhe sot per Leferin e madh me erdhi tek veshi melodia e “Kenget e Atdheut tim”, “Bejka e bardhe” e shume te tjera shkruar e skalitur prej ketij gjeniu bregdetas! Lefter Cipa dhe ne dhimbje eshte I madherishem!..

Be the first to comment

Lini një Përgjigje