El Clasico/ Barcelona – Real Madridi, ndahen me barazim 0-0

VOTONI SONDAZHIN

KUSH FITON ZGJEDHJET E 25 PRILLIT?

View Results

Loading ... Loading ...

HERMES, agjensi udhëtimi

Barcelona dhe Real Madrid janë ndarë baras pa gola në El Clasicon e parë të këtij viti, për herë të parë në La Liga që prej El Clasicos së vitit 2002.

Barcelona mbetet lidere e La Ligës, por me pikë të barabarta me Real Madridin, që nënkupton se gara për titull mbetet tejet e ngushtë dhe facinuese, raporton Gazeta Express.

Klubi katalonas është lider falë goldallimit më të mirë se madrilenët dhe këto dy ekipe prijnë me nga gjashtë pikë më shumë se përcjellësit e parë.

Hera e fundit që Barça dhe Reali luajtën baras pa gola në La Liga ishte 23 nëntori i vitit 2002 në Camp Nou.

Takimi i 179-të në La Liga mes tyre ishte caktuar të luhej më 26 tetor, por u shty deri më 18 dhjetor për shkak të trazirave civile në Katalonjë.

Më së afërmi shënimit në këtë takim ishte Gareth Bale, por goli i tij u anulua për pozitë jashtë loje. Asistuesi i tij, Ferland Mendy, u gjykua të ishte në pozitë jashtë loje para se pasonte te uellsiani.

Skuadra e Zinedine Zidane e dominoi kundërshtarin në pjesën e parë, por dështoi të shënojë përkundër rasteve të shpeshta.

Gerard Pique u desh ta largojë një top nga vija e portës për ta shpëtuar Barçës nga pësimi i golit, ndërkohë që të njëjtën e bëri edhe Sergio Ramos duke e ndalur goditjen e Lionel Messit.

Federico Valverde dhe Karim Benzema e rrezikuar disa herë portën e Marc-Andre Ter Stegen.

Ndërkohë, Jordi Alba e humbi mbase mundësinë më të mirë në ndeshje, duke mos shënuar përballë Thibaut Courtois pas një pasimi magjik nga Messi.

Pjesa e dytë ishte më e plogësht dhe me më pak raste shënimi.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje