Dhuna ndaj grave dhe urdhëri i mbrojtjes, rriten rastet

Fier – Psikologia e bashkisë Fier ka pohuar se po triten rastet e dhunës ndaj grave, po shtohen rastet e dhënies së urdhërit të mbrojtes në bashkinë e qytetit Fier

Rritet numuri I rasteve të dhunë në familje si dhe është shtuar numuri I dhënies së urdhërit të mbrojtjes në qytetin e Fierit. Lajmi konfirmohet nga Natasha Doko psikologe në bashkinë Fier, pranë zyrës  se mbrojtes së qytetarëve dhe kundër  dhunës në familje. Këtë fakt ajo e ka bërë publik në një aktivitet I cili ishte planifikuar që të zhvillohej disa ditë më parë por për shkak të tërmetit të rënë e zhvendosën për ditë e sotme

Nga ana e tij Elvi Daka psikolog në qëndrës social Murilado ka pohuar se aktivitete të tilla sensibilizuese duhet të organizohen më shpesh, pasi është vërejtur një rritje e dhunës në familje e sidomos ndaj grave

Në kuadër të ditës botërore të të drejtave të fëmijëve dhe dhunës në familje Qëndra sociale “Murialdo” dhe bashkia Fier organizuan aktivitetin  ku u paraqitën ekspozitë me piktura të kryera nga nxënës, u përcollën mesazhe si dhe u bë një marshim paqësor në pedonalen e vogël të qytetit/ALB365

Be the first to comment

Lini një Përgjigje