3 skandale kundër fjalës së lirë

Nga Artan Cena – Liria e fjales ne rrezik
Brenda pak oresh ne vendin tone kane ndodhur 4 skandale te medha ne lirine e fjales dhe te te drejtave te njeriut ne vend.

Fillimisht policia dhe antiterrori vendosen qe te therrasin dhe te marrin ne pyetje drejtuesit e Faxweb se pse kishin nxjerre online nje lajm me video te publikuar ne facebook, ku qese me ndihma po futeshin ne ambientet e Ministrise se Brendshme. Per Sander Lleshin ky ishte lajm i rreme dhe per kete arsye, duhej te viheshin ne hetim gazetare.
Vetem pak ore me vone, per shkak te nje fotoje te marre ne Google, Akromax raporton dhe mbyll webin Dosja.al, drejtuesit e te cilit nuk pranuan qe ti jepnin te drejtat e nje fotoje Google-iste agjencise ndeshkuese te rilindjes.
Tani ne mbremje ka ndodhur edhe nje tjeter skandal i paparashikueshem. Faqja ne FB Brryli Brodway eshte mbyllur nga Facebook. Nje nga faqet me aktive keto dite tmerri per shqiptaret, qe ka ndihmuar me qindra banore te Durresit e Thumanes eshte raportuar tek FB dhe sot ne mbremje eshte mbyllur.
3 goditje kunder fjales se lirë, brenda pak oresh nen qeverine e shkaterruar te Edi Rames qe nuk ka ofruar dhe nuk po ofron asgje per Shqiptaret.
P.S: ndoshta neser edhe profili im mund te raportohet tek Fb pikerisht per lirine e fjales.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje