Daphne Caruana Galicia/ Arrestohet biznesmeni “mandatues” i vrasjes së gazetares

Nnga Francesco Battistin – Policia arrestoi Yorgen Fenech, një nga biznesmenët më të rëndësishëm të vendit në lidhje me vrasjen e reporterit në Tetor 2017. Ai po përpiqej të largohej nga ishulli. Presidenti Muscat i dha falje një prej ndërmjetësve të martën

Ai kishte lundruar për dhjetë minuta. Ai po ikte në errësirën e fundit para agimit. Shpejtësi 12 nyje, duke u drejtuar drejt ujërave ndërkombëtare që shkojnë drejt Veri-Lindjes, drejt Italisë apo Greqisë ose përdiku që ai e di. “Giò”, një e bukur njëzet e tre metra e bardhë dhe blu, një nga jahtet shumë luksoze që valviste flamurin Maltes dhe u ankua në marinën e Portomaso, tetë kilometra nga Valletta. Në orën 5.30 të mëngjesit, trupat speciale e Afm-së e mbështeti atë, e bllokoi, e inspektoi dhe e solli përsëri. “Ju jeni të gjithë në arrest dhe varka është nën sekuestrim”, ishte njoftimi për marinarët e ekuipazhit. Në njërën nga kabinat kishte pronarin dhe të kërkuarin e vërtetë të operacionit: Yorgen Fenech, pronar i kazinosë më të madhe në Maltë, referenca e mundshme e fshehur e një prej mijëra kompanive të ndyra dhe jashtë bregut të ishullit, 17 E zezë me qendër në Dubai, si dhe drejtori menaxhues dhe partneri i Grupit Tumas, drejtori i operacioneve në termocentralin e madh Electrogas, me pak fjalë, një kompani shumë e fuqishme dhe e njohur në Maltë. sidomos:burri i dyshuar si një nga nxitësit e vrasjes së Daphne Caruana Galicia , gazetarja e pakëndshme hetimore u hodh në erë pak  shumë se dy vjet më parë me një bombë makine . “Nuk do të duhen muaj për të kapur drejtorët, por as edhe dy ditë”, kishte premtuar kryeministri maltez, Joseph Muscat, disa orë më parë.

Në ditë, gjashtë ishin të mjaftueshme:koha që ndan këtë arrestim të shkëlqyeshëm dhe të vërtetën e thënë nga një grykë e thellë, një shofer taksie me emrin Melvin Theuma, precedent për ushri, i kapur pothuajse rastësisht të enjten e kaluar në një nga shumë anketat e pastrimit të parave. Theuma e kishte parë veten të humbur, përballë protestave nga policia, dhe në një moment të caktuar ai kishte kërkuar të fliste edhe me zyrtarët e Interpolit. Ai kishte propozuar një shkëmbim: një amnisti faljeje, një imunitet të plotë kriminal, në këmbim të zbulimeve kryesore për vrasjen e Daphne. Nga dhjetori i vitit 2018 tre autorët e mundshëm të shpërthimit janë në burg, Vincent Muscat dhe vëllezërit Alfred dhe George Degiorgio, por pak ose asgjë nuk dihej deri më tani nga drejtorët. Dhe kjo ishte vrapimi i parë i vërtetë i besueshëm: prokurori i përgjithshëm kishte njoftuar kryeministrin Muscat ai e kishte diskutuar këtë me Presidentin e Republikës – i vetmi të cilit një fuqi e tillë hiri i jepet me Kushtetutë – dhe pa e informuar qeverinë ai i kishte dhënë mirë. Mbrojtje totale, në një vend të fshehtë, dhe marrje në pyetje pa ndalesë. Gjykatësit kanë 48 orë për të konfirmuar arrestimin e Fenech, të kapur në fund me një mandat për rrezik shpëtimi: nëse Theuma ka dhënë indikacione vërtet të dobishme, në këtë dhe (me sa duket) edhe për vrasje të tjera misterioze në ishull, do të ketë një zbritje gjithsej në penallti. Nga sa dimë, gjithçka rrotullohet rreth 17 Black. Një emër në listën e zezë të riciklimit ndërkombëtar, tashmë nën hetim dy vjet më parë në Suedi me akuzën e “administrimit të një rrjeti të gjerë kriminal”: përmes filialit të saj L&L Europe Ltd., interesat në sallat e lojërave të fatit dhe sektorë të tjerë,

Doesfarë lidhje ka kjo kompani në det të hapur me krimin Caruana Galicia?Tetë muaj para sulmit, Daphne kishte folur për të në blogun e saj, pa arritur të zbulonte se kush ishte pronari i vërtetë, por duke thënë se Black 17 ishte i lidhur me politikanë të ndryshëm të qeverisë Muscat. Një gazetar i Reuters, dhjetorin e kaluar, kishte zbuluar një email që zbulonte “pagesa për shërbime të paspecifikuara” midis Black 17 dhe një kompanie panamez, në pronësi të dy anëtarëve të qeverisë: ish-ministri i Energjisë (tani në Turizëm ) Konrad Mizzi dhe Shefi aktual i Shtabit të Kryeministrit Muscat, Keith Schembri. Sipas Reuters, në vitin 2017, të paktën dy milion dollarë do të gjuheshin midis Panamasë dhe 17 Black: mbase ryshfet, thonë hetuesit tani, rreth uzinës Electrogas të menaxhuar nga njeriu në arrati në jaht. Ne ndoshta kemi filluar, Këto prangat gjithashtu e bëjnë qeverinë të dridhet. Deri më tani, Fenech ka mohuar çdo lidhje me politikanët vendas. Dhe të dy Mizzi dhe Schembri e thirrën njeri-tjetrin jashtë tregimit, duke mohuar çdo njohuri për biznesin midis 17 Black dhe Fenech. “Por ky njeri – akuzon djalin e gazetarit të vrarë, Matthew, vetë një reporter hetues – kishte rolin që të bënte pagesa të korrupsionit te shefi i shtabit të kryeministrit Muscat. Dhe Schembri është akoma në vendin e tij … ». nga ana tjetër reporteri hetues – ai kishte rolin e bërjes së pagesave të korrupsionit shefit të kabinetit të kryeministrit Muscat. Dhe Schembri është akoma në vendin e tij … ». nga ana tjetër reporteri hetues – ai kishte rolin e bërjes së pagesave të korrupsionit shefit të kabinetit të kryeministrit Muscat. Dhe Schembri është akoma në vendin e tij … ».

Disa postime në përparime sociale dyshojnë se taksisti Theumaështë një burim i pilotuar, për të djegur shumë më shumë gjurmët e hetimit të paarritshëm, por është vetë lideri i opozitës Adrian Delia ai që duartroket “vendimin e shkëlqyeshëm” të kryeministrit Muscat për t’i dhënë falje, ndërsa ish-kreu i Partisë Kombëtare, z. Simon Busutmi, sheh në pikën e kthesës gjyqësore një torpedo ndaj qeverisë: “Muscat menjëherë duhet të japë dorëheqjen – e mban atë – dhe ta lërë drejtësinë të marrë rrugën e saj”. Tani shtrohet pyetja se çfarë do të tregojë milioneri Fenech, i humbur tani. Në Maltë, ka shumë sekrete të padiskutueshme. Dhe nëse tërheq fijen e një riciklimi, ju do të zbuloni misteret e mijëra shoqërive fantazmë, të bankave të rreme, të trafikimit mafioz të fshehur në këtë shkëmb në kufijtë e Evropës. Pas vdekjes së Dafnes, SH.B.A dhe BE i kërkuan Muscat të bënte disa qartësi dhe pastrim. Ky arrestim duket pothuajse një veprim i detyruar. I dëshpëruar, dikush pëshpërit. Pyes veten nëse llaçi në të cilin fundoset ishulli do të arrijë të gëlltisë gjithçka, edhe këtë herë.

https://www.corriere.it/esteri/19_novembre_20/daphne-caruana-galizia-arrestato-mandante-dell-omicidio-giornalista-9cc9b72c-0b6e-11ea-a21c-9507e0a03cd5.shtml?fbclid=IwAR3Chb6kof56R8SUyB485tOZfB_Tc96qFbbUwNE3PB85DVmM0UULe2c8Nlk

Be the first to comment

Lini një Përgjigje