Ja të mirat e trupit nga kjo pije magjike

Hidratimi është një prej mënyrave më të mira për të siguruar funksion optimal të trupit, por nëse e pasuroni ujin me limon dhe xhenxhefil, atëherë në mënyrë drastike ia rritni përfitimet ujit.

Nevojat tona për ujë varen nga klima dhe niveli i aktivitetit, megjithatë një rregull i mirë është t’i konsumoni tetë gota ujë në ditë.

Nëse i shtoni xhenxhefil dhe limon ujit dhe e konsumoni këtë pije rregullisht, atëherë shëndeti juaj do të përmirësohet në shumë mënyra.

Në Ayurveda, xhenxhefili përdoret si antoksidant i fuqishëm që i lufton rrezatimet e lira të cilat e shkaktojnë kancerin, është një antiseptik dhe antipezmatues natyra.

Xhenxhefili për shkak se njihet si agjent i fuqishëm antiviral, antibakterial dhe antikancer, është dëshmuar se ka aftësi t’i trajtojë sëmundjet e ndryshme, duke filluar nga aknet e problemet tjera të lëkurës, e deri te problemet me sistemin e tretjes, diabetin, e parandalon alzheimerin, demencën, humbjen e memories, depresionin etj.

Në anën tjetër, limonët janë prej pemëve më të shëndetshme në planet sepse janë të pasura me vitaminë C, fibra, kalium, kalcium, vitaminë B6, niacin, riboflavin, etj.

Nivelet e larta të acidit citrik i lehtësojnë problemet e sistemit tretës, ndërkaq vitamina C ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, osteoporozës, e përmirëson shëndetin e lëkurës, ndihmon në humbje të peshës, ndihmon në forcimin e sistemit të imunitetit, etj.

Në mënyrë që t’i gëzoni të gjitha përfitimet e limonit dhe xhenxhefilit, shtojeni një lugë çaji xhenxhefil dhe lëngun e një gjysme limoni të shtrydhur në 250ml ujë dhe konsumojeni këtë pije përgjatë ditës.

Pijes mund t’i shtoni edhe mjaltë për ta përmirësuar shijen.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje