EUROPA I MBYLLI DYERT, Ç’NDODH MË PAS?!

Nga Vladimir Muçaj – Negociatat me BE-ne nuk u hapen! Ishte i shume i pritshem ky qendrim i saj pa u futur thelle ne analize! Po ç’ndodh me pas?! Dielli do rilind perseri tha Edi Rama! Po taman! Ashtu sic tha kryeministri eshte qe dielli perseri do rilind!

Pare nga Surreli ku godasin me heret rrezet e diellit ne lindje Rama nuk e ka keq! Por nuk eshre thjesht ceshtje dielli dhe hene kjo pune! Europa nuk na pranoi jo vetem per problemet e saj te brendshme!

Ajo tha “Jo” per detyrat e paplotesuara te politikes tone zyrtare! Aspirata e shqiptareve “E duam Shqiperine si gjithe Europa” perseri u refuzua! U refuzua per problematikat e medha qe ka Shqiperia ne te gjithe kapilaret politik social ekonomik! Dhe per kete pergjegjes kryesor eshte qeverisja e vendit! Pergjegjes eshte maxhoranca me se shumti! Pergjegjes eshte opozita ne strategjine e saj opozitariste! Dhe nese fajtoret dihen “kopacet” bien mbi pritshmerite e shqiptareve qofshin keta socialist demokrat apo pa parti! Po cndodh pas kesaj? Padyshim zhgenjim! Pa dyshim amulli! Pa dyshim stanjacion! Pa dyshim thellim e humbjes se shpreses nga brezi i ri per tu integruar si gjithe Europa! Pa dtshim korrupsin ne ngritje! Pa dyshim drwjtesi e fundosur! Pa dyshim mos kontroll mbi pushtetet! Pa dyshim lulezim bandash! Pa dyshim pasurim te metejshem te te gjithe kastes politike ne te gjitha krahet politik! Pas kesaj padyshim dielli do rilind sic tha Edi Rama! Ai ka favorin ti ndjej me heret rrezet nga maja e Surrelit! Dielli per shqiptaret qenkerka thene e shkruar te jete larg! Kjo ndoshta dhe per fajin tone kolektiv si shoqeri ende e pa motivuar! Ndoshta!…

Be the first to comment

Lini një Përgjigje