Reportazh përshkues në Como-Itali!

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

Nga: Vladimir Muçaj. –
Nje grup i limituar gazetatesh nga Shqiperia per 4 dite ishim ne Como te Italise. Fondacioni gjerman Konerad Adenhauer ishte financuesi dhe organizatori i ketij traknimi 4 ditor.Gjithashtu dhe perzgjedhja e rreth 7 gazetareve ishte po e fondacionit i cili operon me projekte per median prej vitesh ne Shqiperi. Tema ishte “Roli i gazetareve lokale ne demokraci.

Nje udhetim i bukur dhe organizuar mire deri ne mbritje e ne vijim te te gjitha diteve. Como pare ne syrin e pergjithshem tonin ishte nje rajon i jashezakonshem. Qytet i bukur i paster shume i gjelberuar ku mbreteronte qetesia ajri i paster rregulli dhe infrastruktura moderne. Ne mesin tone vec organizatoreve dhe dy perkthteseve ishin dhe dy personazhe shume te afert me grupin e gazetareve. Mark Marku pedagog i gazetarise dhe Roland Bejko drejtues i potalit Jugwnjuz. Cdo dite e seminarit kishte problematiken e vet. Sejcili prej nesh beri ekspozene e realiteteve mediatike te qarqeve nga vinim. Theksova perpjekjet e gazetareve te qarkut Fier per pune profesionale nder vite dhe veshtiresite qe ne hasim ne kete realitet. Po keshtu referuan dhe koleget Fatmir Popja ( Elbasan) Gezim Hashimi( Korce) Jonuz Hallaci( Kukes) etj. Prioritet ne diskutimet tona moren portalet si nje hapsire e re mediatike. Une ju referova poralit Alb365.al te kolegut Xhemil Beharaj. Keshtu rrodhen shpejt kater dite te seminarit me diskutime dhe shkembim idesh.

Me interes ishin lidhjet tona direkte me drejoreshen e seksionit shqip ne Dojce Wele si dhe me nje Bloger nga Afrika e Jugut. Keshtu rrodhen shpejt kater ditet e seminarit te mbushura me ore pune si dhe guida ne oret e pas seminarit ne pika historike te Comos. Kater dite te seminarit sherbyen per nje pervoje te re dhe u hodhen piketat prej fonacionit per nje bashkepunim dhe me te mire ne te ardhmen. Ne Como ne pame nje realitet tjeter te jetes se atjeshme gje te cilen do e deshironim shume dhe ne vendin tone! Mbreselenese ishte dhe qendrimi gati nje ditor ne Milano! Nje qytet i mbarsur me histori e kulture! Nje qytet i zhvilluar ku gelonte jeta dhe aktivitet pafund.! Ne Como folem per median! Pame nje realitet ndryshe te jetes! Gjithashtu perfituam nga diskutimet dhe pervoja e njeri-tjetrit!…

Be the first to comment

Lini një Përgjigje