Shqipëri – Greqi/ Trafik armësh, arrestohen 16 persona (foto e video)

Greqi – Një rrjet ndërkombëtar i trafikut të armëve kryesisht kallashnikovë dhe municioneve u godit nga policia greke në zonën e Kretës. Grupi kriminal ishte i angazhuar në import dhe trafikim të armëve dhe municioneve. Sipas informacionit në kamioni që mbante jonxh u gjetën 4 kallashnikov dhe më shumë se 100,000 plumba janë gjetur ndërsa të arrestuarit janë të gjithë Grekë.

Rasti në lidhje me një qark që mbante plumba dhe armë nga Shqipëria dhe transferimin e tyre në Kretë është “punuar” nga autoritetet për më shumë se një vit.

Si pjesë e operacionit të gjerë, u ndaluan njëmbëdhjetë shtetas grekë dhe pesë të huaj, gjashtë prej të cilëve u arrestuan, të moshës 59, 55, 54, 42, 31 dhe 64-vjeç, për krime që lidhen me formimin dhe pjesëmarrjes në një grup kriminal aktiv.

Sipas hetimeve, autorët kishin importuar nga Shqipëria armë luftarake dhe municioni. Ai përbëhej nga dy “bërthama”.

Sipas policisë greke, grupi shqiptar vepronte në nëngrupe të veçanta, të cilët ishin përgjegjës për grumbullimin e numrit të kërkuar të armëve dhe municioneve, ndërsa grupi i grekëve në Kretë, kryenin transportimin e mëtejshëm të porosive.

Transporti i paligjshëm u krye me kamion, i drejtuar nga një 59-vjeçar dhe një shoqërues 54 vjeçar. Mendohet se armët mund të kenë dalë nga mali, duke përdorur kullotat në pronësi të pasagjerit.

Hetimi policor tregoi se nga nëntori i vitit 2018 e deri më sot, ky grup i veçantë kriminal kishte kryer katër importe të një numri municionesh të pacaktuar nga Shqipëria.

Në Chania, dje, u kontrollua një kamion, pasi u zhvendos nga një anije, ku u gjetën dhe konfiskuan: Dhjetë kallashnikov, 122.566 fishekë kallashnikovi dhe dy pushkë.

Hetimet vijuan në shtëpinë e 55-vjeçarit në Thesprotia dhe 64-vjeçarit në Kozani, si dhe në shtëpitë e 31-vjeçarit dhe 42-vjeçarit në Rethymnon, ku u gjetën dhe konfiskuan:

Në shtëpitë e 55-vjeçarit dhe 64-vjeçarit: një armë zjarri, një mori pajisjesh telefonike celulari dhe karte telefonike dhe një armë gjahu.

Në shtëpitë e 31-vjeçarit dhe 42-vjeçarit: Fishekë të llojeve dhe të kalibrit të ndryshëm, njëzet bomba, dy xhepa pistoletë, kuti pastrimi, një shumëllojshmëri të pajisjeve të kartave të telefonit celular dhe të pushkëve.

Sipas njoftimit, një hetim policor zbuloi se përfitimi i paligjshëm financiar që anëtarët e grupit kriminal nga trafikimi i paligjshëm i municioneve vlerësohet në 232,000 €.

Hetimi paraprak bëhet nga Divizioni i Krimit të Organizuar i Drejtorisë Rajonale të Policisë Kretë.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje