Bananet nga Ekuadori fshehën afro 500 kilogramë kokainë

Greqi – Zougla – Një alarm është dëgjuar në portin e Pireut pas një operacion “vigan” i autoriteteve greke është duke u zhvilluar pas zbulimit të një sasie të madhe kokainë nga Ekuadori.

Sipas informacioneve të deritanishme, qindra paund banane janë gjetur në një enë me banane. Deri më tani, të paktën 100 kontejnerë me mbi 120 kg kokainë janë sekuestruar. Sipas raportimeve, sasia mund të arrijë dhe të tejkalojë 500 kg ndërsa janë duke u bërë arrestime. 

Zyrtarët e SOEO, ELAS, Autoriteti Portual dhe oficerët doganorë janë duke mbuluar ngarkesën për të cilën u informuan se droga ishte fshehur.

Sipas burimeve të policisë, çështja besohet se ka të bëjë me raste të ngjashme të trafikut të kontabilizuar të drogës në portin e Selanikut në gusht. Një biznes i ngjashëm në kryeqytet kishte identifikuar fillimisht 52 kilogramë kokainë, dhe kishte informacione për shumë kontejnerë në Pire. 

52 kg u gjetën në 2 gusht të fshehur brenda një ftohës enësh të ngarkuar me banane nga Ekuador. Për t’i gjetur ata, ata kërkuan ndihmën e njësisë vetëlëvizëse të X-RAY dhe një qen të trajnuar posaçërisht. Droga ishte paketuar në 47 pako, secila përmban logon R R ’. Supozohet se ata ishin ngarkuar në Ekuador dhe përfunduan në Selanik përmes Spanjës dhe Pireut.

Një enë tjetër u gjet në 13 gusht, brenda së cilës u gjetën 24 kg, e cila paralajmëroi dhe mobilizoi menjëherë autoritetet, pasi kishte indikacione serioze se ishte një punë e organizuar e punimeve të cirkut ndërkombëtar në shumë anije.

Duke lokalizuar këtë sasi të re në portin e Pireut, qëllimi i Autoriteteve është gjithashtu të zbulojë se kush janë pas dërgesës së drogës.

Të njëjtat burime deklarojnë gjithashtu se ende nuk është konstatuar nëse destinacioni përfundimtar i kësaj sasie ishte Greqia apo nëse vendi ynë ishte një stacion i ndërmjetëm me marrës të fundit jashtë vendit. Autoritetet tani po përpiqen të sqarojnë të gjitha aspektet e këtij rasti që “tregojnë” veprimtarinë e karteleve të Amerikës Latine në vendin tonë. Sidoqoftë, ata vlerësojnë se sasitë e drogave ka të ngjarë të jenë më të larta.

Vlen të përmendet se në të kaluarën autoritetet greke kanë sekuestruar sasi kokaine “vigan” në dërgesat e bananeve me origjinë nga vendet e Amerikës Latine.

Në mënyrë indikative, në korrik 2013 tregtarët e frutave dhe perimeve në Athinë dhe Rodos kishin identifikuar në kuti bananeje gjithsej 500 kg kokainë. Siç u zbulua pas hetimeve, paletë me fruta dhe drogë u ngarkuan në Kolumbi dhe arritën në Greqi përmes portit të Patras

Be the first to comment

Lini një Përgjigje