Kështjella/ Jo vetëm në përralla, por dhe në realitet

VOTONI SONDAZHIN

A DO TA FITOJË EDI RAMA MANDATIN E TRETË QEVERISËS?

Loading ... Loading ...

Nëse keni parë filmin e animuar ‘Frozen’, dhe nëse historia do të ishte realitet, atëherë kjo kështjellë do të duhet të ishte e duhura.

Kështjella e cila po mahnit të gjithë është në Itali dhe ndoshta është vendi ku përrallat bëhen realitet. Është konsideruar mrekulli nga shumë, dhe është dashur po thuajse një shekull që të ndërtohet.

Kështjella quhet “Shenjtërimi i Bazilikës, Zojës së Vuajtjeve” dhe këtu do i gjeni disa nga faktet më interesante, të mbledhura nga “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Shumë Italianë thonë se aq e bukur që është sa që as ne vet nuk mund ta besojmë që kjo kështjellë ekziston dhe gjendet në Itali.

Legjenda thotë se dy vajza të reja, Serafina dhe Fabiana, kanë parë një nënë e cila kishte djalin e gjakosur pikërisht aty ku ishte ndërtuar. Ato ishin duke kërkuar për delet që ju kishin humbur dhe nga aty kanë parë një dritë në mes dy shkëmbinjëve. Tani me mijëra njerëz vizitojnë këtë vend misterioz për të i gjetur këta dy shkëmbinjë.

Çka është interesante për këtë kështjellë është fakti se ju mund edhe të qëndroni brena saj, kjo operon edhe si kishë, mirëpo mund të qëndroni në hostel me dhoma gjumi dhe mëngjes të shërbyer.

Më poshtë gjeni disa kështjella të tjera në botë, të cilat konsiderohen të mahnitshme për nga arkitektura dhe lokacioni.

 “Kështjella ‘Neuschwanstein’, Gjermani

“Mont Saint-Michel”, Francë

“Belém Tower” Portugali

Kështjella “Bojnice” , Sllovaki

Kështjella “Hohenzollern” Gjermani

Be the first to comment

Lini një Përgjigje