Gazetari Bejtja: Ja sesi do të ‘gdhihet’ Shqipëria më 1 korrik

Zgjedhjet e 30-qershorit kanë marrë gjithë vëmendjen e medias së shkruar dhe televizioneve ditët e fundit. Mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë në Tv Klan, i ftuari Andi Bejtja diskutoi lidhur me këtë temë.

Pyetjes se çfarë do të ndodhë më 1 Korrik, një ditë pas zgjedhjeve, Bejtja iu përgjigj duke thënë se një pjesë e militantëve do të dalin në votime dhe sërish Shqipëria do të gdhihet në krizë.

Arian Çani: Çfarë do të ndodhë më 1 Korrik? Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Mattheë Palmer tha njihen zgjedhjet dhe kush guxon ti prekë do ndërpresë marrëdhëniet me SHBA. Po e them me fjalët e mia, por e kishte me Monikën dhe Bashën.

Andi Bejtja: Amerika ka bërë gabime, por intervista e tij nuk ka ndonjë gjë të madhe për ta bërë merak opozitën. Amerika ka shqetësim se kjo mos bëhet precedentë për gjithë Rajonin. Opozitës i është dashur të bëjë betejë të madhe për drogën dhe prapë mezi kishim reagime. Nuk ka ndonjë gjë për tu shqetësuar. Ai sheh më gjerë dhe kërkon stabilitet në Rajon. Palmer tha edhe që me 1 Korrik palët duhet të flasin me njëri-tjetrin dhe përgjimeve duhet t’i shkohet deri në fund, duhet të hetohen. Mesazhet nuk ishin kaq euforike për mazhorancën, por duan stabilitet. Me 1 Korrik nuk do të ketë gjë, do ketë shkuar një pjesë e militantëve të votojnë dhe  zgjedhje nuk ka për të pasur. Shqipëria do zgjohet me gjithë këtë krizë.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje