Musliu: Nisja e negociatave s’lidhet me politikën e brendshme të vendit

Maqedonia e Veriut – Të martën, ministrat e jashtëm dhe të çështjeve evropiane të vendeve anëtare të BE-së do të takohen në Luksemburg. Ministrat duhet të vendosin nëse dhe kur Maqedonia e Veriut do të fillojë negociatat për anëtarësim në BE. Analisti politik Albert Musliu në “Otvorenoto Studio” tha se fillimi i negociatave nuk lidhet me politikën e brendshme të vendit.

“Kur disa muaj më parë njoftohej se do të ketë kompromise për disa zgjidhje ligjore, unë tregova se gjëja më e rëndësishme ishte se ne morëm një ftesë për anëtarësimin në NATO. Me ftesën për anëtarësim, kemi marrë një drejtim për lëvizjen e vendit, gjithçka tjetër janë ditët në fjalë. Tek shumica qeveritare ka stres, paqartësi, por për mua ishte më e rëndësishmja që ne morëm një raport të pastër, mbështetje nga KE dhe është e qartë se fillimi i negociatave ose data nuk ka të bëjë me punët e brendshme”, tha Musliu.

Musliu foli gjithashtu për kryeministrin Zoran Zaev, i cili përjashtoi mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme.

“Ajo ishte presion edhe nga partnerët tanë evropianë dhe euroatlantikë. Ne patëm pikëpamjet e zyrtarëve të lartë të administratës amerikane lidhur me datën dhe atë që Maqedonia duhet të përfaqësojë për vendet fqinjë. Ishte inkurajim i mëtejshëm. Për fat të keq, në vendin tonë çdo lloj politike konstruktive drej jashtë është abuzuar brenda vendit”, vlerësoi Musliu.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje