Ronaldo fiton garën ndaj Messit dhe s’e lejon Interin të fitojë në “Derby d’Italia”

Itali – Interi nuk arriti të marrë më shumë sesa barazim 1:1 në ndeshjen kundër Juventusit, e cila u zhvillua sot në stadiumin “San Siro”, në kuadër të xhiros së 34-të të Serisë A.

Përderisa Interi e dëshironte fitoren për t’i përmirësuar edhe më shuam gjasat që të kualifikohet në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve, Juventusi luajti vetëm për prestigj, pasi që tanimë e ka siguruar titullin e kampionit, raporton Gazeta Express.

Megjithatë, Interi nuk arriti ta fitojë këtë ndeshje, përkundër që e dominoi ndeshjen edhe me posedim te topit edhe me numrin e rasteve të krijuara për të shënuar gol.

Zikaltrit kaluan fillimisht në epërsi përmes supergolit të shënuar nga Radja Nainggolan në minutën e shtatë të ndeshjes. Edhe asisti i Matteo Politanos kishte qenë mjaft mbresëlënës.

Megjithatë, Cristiano Ronaldo u sigurua që Juventusi mos ta pësojë disfatën e tretë këtë sezon, duke shënuar gol në minutën e 62- të të ndeshjes. Ky gol u asistua nga Miralem Pjanic.

Përkundër që e mori vetëm një pikë nga kjo ndeshje, Interi pozicionohet mjaft mirë në tabelën e Serisë A, sa i përket kualifikimit në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve. Interi tani i ka 62 pikë, me katër pikë më shumë sesa Roma, që renditet në pozitën e katërt në Serinë A.

Cristiano Ronaldo e ka arritur një tjetër sukses historik në karrierën e tij me klube, duke e lënë prapa rivalin e tij të vjetër, Lionel Messin.

Cristiano Ronaldo e shënoi golin e tij të 600-të në karrierën e jashtëzakonshme me klube, në barazimin 1:1 të Juventusit kundër Interit sonte, duke e lënë pas vetes Lionel Messin e Barcelonës, transmeton Gazeta Express.

Ylli portugez e shënoi këtë gol në minutën e 62-të për ta barazuar rezultatin, pasi Radja Nainggolani e kishte shënuar një gol tejet të bukur për ta kaluar Interin në epërsi.

Goli i Ronaldos u asistua nga Miralem Pjanici i Juventusit dhe portugezi arriti ta gjejë qoshen e poshtme në krahun e djathtë të portierit me një goditje të fuqishme.

Ronaldo e arriti këtë shifër të golave para Messit, pasi ylli i Barcelonës aktualisht i ka 598 gola të shënuara për katalonasit.View image on Twitter

Edhe pse Juventusi pësoi disfatë dhe eliminimit tronditës kundër Ajaxit në fazën çerekfinale të Ligës së Kampionëve, 117 milionë eurot që e sollën Ronaldon nga Real Madridi në Juventus i sollën “Zonjës së Vjetër” trofe.

34-vjeçari i ka shënuar 20 gola në 28 paraqitjet e tij në Serie A, duke u ndihmuar kështu bashkëlojtarëve të tij ta fitojnë titullin e tetë radhazi të Serisë A, rekord ky që nuk e kishte arritur asnjëherë në histori ndonjë klub në top pesë ligat e Evropës. /Gazeta Express/

Be the first to comment

Lini një Përgjigje