Sekretet/ ‘blloku i zi’ i Epstein po trondit botën

Ai që flet, fiks një vit më parë, ishte Jeffrey Epstein, në një bashkëbisedim të gjatë me James Stewart të New York Times.

I akuzuar për abuzime me të mitura dhe shfrytëzim prostitucioni minoren, nuk e fshihte që kishte informacion të sikletshëm e kompromentues për prirjet seksuale dhe për përdorimin e drogës nga ana e personaliteteve të politikës, spektaklit, modës, financës.

Pra, nga e gjithë ajo botë, që nga New York, Hollywood, Palm Beach, duke kaluar përmes Parisit e Ishujve Virgin, rrotullohej rreth festave të mëdha e të vogla që financieri i vetëvrarë organizonte në shtëpitë e tij.

Dhe tani që miliarderi nuk është më, janë të shumtë ata që dridhen, ndoshta më tepër se më parë, sepse në rrethin e hetuesve dhe agjentëve është kthyer ‘black book’, blloku i zi i Epstein që më tepër se bllok kontaktesh ngjan me një listë të zezë të mirëfilltë.

Listë e publikuar më 2015 dhe e vjedhur nga shtëpia e financierit nga një punonjës që tentoi më kot ta shiste. Brenda, sipas New York Magazine, ka gjithçka, qindra e qindra emra, nga ato të viktimave të abuzimeve seksuale deri te kontaktet e punës e shoqërore.

Ashtu siç ishte plot emra regjistri i fluturimeve i avionit të tij privat, ‘Lolita Express’, me të cilin merrte miqtë në ishullin privat në Karaibe.

Në Isle of Sin, ishulli i mëkatit, ku në orët e fundit ka nisur aksioni i FBI-së për të gjetur gjurmë të asaj çka ndodhte realisht, elementë që mund të shndërrohen në prova në kursin e hetimeve.

Lista e emrave është pa fund dhe tregon se sa i madh ishte rrjeti i miliarderit njujorkez. Një rrjet që me shumë gjasa i krijoi mundësinë t’u mbijetonte për dekada akuzave të rënda sikur të mos ekzistonin fare, me pandëshkueshmëri e njëherazi duke mbajtur lart kredibilitetin.

Lista ka numra, adresa banimi e email të personazheve të botës së kinemasë e spektaklit, si Woody Allen, Kevin Spacey, Bill Cosby, të gjithë të zhytur në skandale seksuale. Ka emra yjesh të muzikës, si Mick Jagger, e të figurave të lidhura me monarkinë britanike, si Principi Andrew i Anglisë, mik personal i Epstein, e i ish-gruas së tij, Sarah Ferguson, së cilës financieri amerikan i kishte huazuar 18 mijë dollarë për të larë një borxh.

Është edhe emri i Charles Spencer, vëllai i Lady Diana. Më tej, personalitete të kalibrit të Tony Blair, Michael Bloomberg, Richard Branson, Rupert Murdoch, madje edhe Henry Kissinger e Ted Kennedy.

Në bllokun e zi është edhe vetë Trump dhe një seri personazhesh të lidhur me të: nga Steve Bannon te miliarderi Tom Barrack.

Pikërisht Trump, Barrack dhe Epstein në vitet ’80-’90 thirreshin ‘tre musketierët’, ndonëse sot të gjithë mbajnë distancë nga financieri i vetëvrarë.   

Be the first to comment

Lini një Përgjigje