TË VOTOSH A TË MOS VOTOSH TË DIELËN, KJO ËSHTË ÇËSHTJA!

Nga Vladimir Muçaj – E diela po troket! Barometri tregon ende atmosfere te ndezur politike! Palet jane rreshtuar si ne ” hasmeri” dhe sikur jane ne “gjake me njera tjetren! Dhe kjo sjellje absurde eshte!

Asnjehere keto rreth tre dekada te pluralizmit politik ne vend shqiptaret dhe Shqiperia nuk kane qene ne keto zig-zage dhe dilema! Megjithate ky eshte nje proces i cuditdhem i provokuar nga vete palet politike! Sipas meje me se shumti situate e provokuar nga opozita ne pergjithesi e ne vecanti nga Luli Monika dhe bashkeshorti i kesaj te fundit de jure President de fakto nen/kryetar i LSI-se! Por le ta kapercejme kete fakt! Jemi ne prag te votimeve te dielen! Dhe dilema eshte: Te votosh apo te mos votosh! Shumekush mund te kete nje mije arsye per dhe mos te votuar kete te diele! Mendimi im eshte qe ne demokraci aprovimi dhe mos aprovimi i nje platforme qeverisjeje behet nepermjet kutise se votimit! Kjo duhet te ndodh dhe kete te diele! Pala opozitare do gaboj rende por shume rende nese pengon me dhune palen kundershtare politike te saj te shprehet te kutia e votimit! Une mendoj se ne demokraci perplasja e mendimit dhe alternativave programore sjellin zhvillim! Perplasja fizike eshte krejt e pa pranueshme dhe e denueshme ligjerisht padyshim! Une nuk jam partizan i asnje pale! As e Edit, as e Lulit, as e Monikes! Une jam pale me ata qe duan te votojne! Une jam pale me socialistet e thjeshte dhe me demokratet e ndershem! Dhe duke qene me ata dhe me askend tjeter une do votoj.Ne kuti nese miratoj ndonje emer apo i ve kryq kjo eshte pjese e imja! Por ama do votoj sipas qejfit dhe deshires time!..E diela erdhi! Por dhe ca amerikane per situaten ne vend kane zbarkuar ne Tirane! Kete e dine mire dhe Rama dhe Iliri dhe Luli dhe Monika!..Ne permbyllje do te thoja se edhe pse votime te cuditshme dhe te habitshme procesi duhet te ndodh!.

Be the first to comment

Lini një Përgjigje